Czy kredyty są przydatne? Śledząc przyzwyczajenia klientów, dość nietrudno odnajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są potrzebne. Nie są niezbędne, ale ułatwiają nam mnóstwo życiowych sytuacji. Przeciętne zarobki w naszym kraju nie dają nam możliwości na zakup nowego mieszkania, czy motocykla. A w końcu każdy z nas zamierza się za jakiś czas uniezależnić, czy zacząć spełniać osobiste marzenia zawodowe. Na co Ci kredyt? Prosto jest wypowiedzieć to zdanie osobie, która otrzymała duży spadek po dziadkach, a nigdy nie znalazła się w butach „typowego obywatela”. Mimo dostępności tejże formy wsparcia materialnego, kredyty wciąż kojarzą się nam dość nieprzychylnie. Zadłużenie na długie lata i strach przed utratą zdolności zapłaty kredytu – to podstawowe obawy, z którymi mamy do czynienia przy okazji konstruowania wniosku kredytowego.

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek wątpliwości, postaramy się je wytłumaczyć. Poniżej zaprezentujemy “dobre” strony kredytów. Przedstawimy Tobie po kolei, na co warto kierować uwagę przy zawieraniu umowy o kredyt. Zestawimy rożne rodzaje kredytów, aby uprościć Ci wybór jakiegoś z nich.

Kredyt hipoteczny – pierwszy krok do nowego domu

Głównie kredyt hipoteczny jest pewnym typem inwestycji. Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo na rzeczy zabezpieczające oznaczoną wierzytelność, na bazie jakiego bank może dochodzić spełnienia swojego roszczenia, w przypadku niemożności zapłaty zobowiązania kredytowego. Przedmiotem kredytu hipotecznego może być:

  • cała nieruchomość,
  • ułamkowa część nieruchomości,
  • zbiór nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Ogół kredytu hipotecznego zależny jest w decydującej mierze od własnej sytuacji materialnej. Wielkość kredytu hipotecznego zależy od paru czynników – rozciągłości okresu zapłaty, wskaźnika LTV i indywidualnej wiarygodności. Im mniejszy termin spłaty kredytu, tym niższe opłaty dotyczące obsługi kredytu. LTV (czyli Loan to Value) to stosunek pomiędzy wysokością kredytu, a wartością nieruchomości. Im większy udział własny tym mniejsza wartość procentowa tego wskaźnika. Zmniejszenie wartości LTV wiąże się z spadkiem marży całego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla banku niezmiernie znacząca jest historia zadłużenia. I co dziwne, w przypadku kredytu hipotecznego znacznie korzystniej są klasyfikowane osoby, które posiadały wcześniej jakiekolwiek zobowiązania, od tych, które nigdy nie otrzymywały pożyczek gotówkowych. Znaczna zdolność kredytowa przyczynia się do zmniejszenia marży całego kredytu.

Kredyt samochodowy i leasing

W porównaniu do kredytu na dom kredyt na samochód jest znacznie prostszy w otrzymaniu. Głównie dlatego, że kwota pożyczanych pieniędzy jest dużo mniejsza. W przypadku kredytu na samochód, instytucje bankowe wprowadzają kilka typów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, zawłaszczenie na zabezpieczenie albo depozyt karty samochodu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest cesja praw z polisy ubezpieczeniowej. Dzięki uzyskaniu tego rodzaju kredytu możemy nabyć nie tylko nowy samochód, ale również przyczepę kempingową, motor, a nawet łódź motorową. Ważny jest także fakt, że samochód nie musi być nowy. Wielkość marży kredytu zależy, porównywalnie jak przy kredycie hipotecznym, od udziału własnego. Oprocentowanie rzeczywiste sięga od kilku do kilkunastu procent rocznie. W wielu wypadkach kredyt samochodowy staje się świetnym rozwiązaniem.

Kredyt samochodowy adresowany jest do osób prywatnych. Odmianą kredytu dostępną dla przedsiębiorców jest leasing. Poprzez umowę leasingu leasingodawca daje przedsiębiorcy prawo do korzystania z konkretnej rzeczy na ustalony wcześniej okres, w zamian za ustalone ratalne opłaty. Korzyści wypływające z leasingu są następujące:

  • niskie zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja obciążeń podatkowych
  • odliczenie VATu

Po spłacie pełnych rat, leasingobiorca zostaje pełnym właścicielem pojazdu.

Podstawowe elementy umowy kredytowej

Przed oddaniem wniosku, zawsze należy starannie upewnić się jaka jest faktyczna wartość nieruchomości. Cena posiadłości wpłynie na wielkość kredytu. Na spotkaniu, doradca finansowy będzie żądał informacji o zarobkach (wartość netto, stanowisko, czas zatrudnienia) i o pozostałych zobowiązaniach pieniężnych. Bazując na tych wiadomościach wskaże on zdolność kredytową. W umowie kredytowej oznaczone zostanie oprocentowanie, które jest zależne od elementów giełdowych (na które nie mamy wpływu) i od marży narzucanej przez placówki bankowe. Kolejną opłatą, z którą będziemy mieli do czynienia, jest prowizja banku. Jest to procentowo ustalony współczynnik informujący o tym, jaką sumę oddamy bankowi za wręczenie kredytu gotówkowego.

Nim podpiszemy umowę o kredyt, warto się z nią zawczasu zaznajomić. Poproś bank o wzorzec umowy, by móc ją przeczytać na spokojnie w domu.

Jeśli prawidłowo podejdziemy do kredytu, może się okazać że jest on przyjaznym wsparciem i okazją na ciekawsze możliwości. Duża liczba osób traktuje kredyt gotówkowy jak lokatę i według nas jest to znakomity sposób myślenia. Samodzielne porównywanie kredytów potrafi być czasochłonne, dlatego też warto zatroszczyć się o pomoc specjalistów finansowych, którzy zagwarantują Tobie obsługę w wysokim standardzie i dostęp do właściwych porad.

Chcesz wiedzieć więcej o kredytach? Odwiedź naszą stronę i wybieraj z głową: kredyty hipoteczne Toruń

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok