Wspomaganie ludzi szukającym pomocy to główny cel każdej organizacji. Dzięki uzyskiwanym pieniążkom te instytucje mają możliwość zadbać o każdego, kto znalazł się na życiowym zakręcie. Fundacje w zasadzie pełnią zadania charytatywne i są niezwykle potrzebne w każdym systemie społecznym. Grupują wolontariuszy, którzy pragną poświęcać swój wolny czas i kompetencje na ratunek tym, którym coś nie poszło po drodze. Aktualnie, nowoczesne fundacje, zakładane są także w celu kształtowania postaw społecznych, promowania danego obszaru kultury, czy mobilizowania uczniów i osób starszych. Są to zatem organizacje pożytku publicznego, które są dla wszystkich bardzo ważne.

Jak sama nazwa pokazuje fundacje wspierają innych eksploatując własny majątek. Darczyńcą niejednokrotnie stają się osoby, które zgromadziły już pewien majątek i chcą się nim podzielić. Czasem jednak sytuacje mają się tak, że fundacje z braku potrzebnych zasobów pieniężnych nie mogą dalej spełniać swoich zadań. Od kilku lat każdy z nas ma okazję wspierać fundację oddając im jeden procent swojego podatku. Wypełniając odpowiednie pole w dorocznym PIT także i Ty masz szansę pomóc.

Jak oddać jeden procent podatku na opp?Kto jest w stanie złożyć jeden procent swojego podatku fundacji?Czym są instytucje pożytku Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania zapraszamy do lektury.

Oddaj jeden procent podatku już dziś

Historia mechanizmu „przeznacz jeden procent podatku na opp” sięga roku 2004, kiedy paragraf ten znalazł się w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Od tamtej pory podatnicy mają możliwość wspierać wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego w niezwykle prosty sposób. A wybór jest olbrzymi – od instytucji charytatywnej funkcjonujących na rzecz ochrony przyrody aż po ugrupowania angażujące się w ochronę dóbr kultury Mechanizm 1% jest niezmiernie przyjazny. Po wyliczeniu stosownego podatku w rocznym formularzu podatkowym w rubryce o nazwie „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP” należy napisać nazwę i numer KRS jednej placówki. W owym miejscu można wskazać również wysokość wysyłanej kwoty, mając na uwadze, iż nie może ona przekraczać 1% własnego podatku. Jeśli regulujemy podatki na większej liczbie formularzy jesteśmy w stanie wręczyć tą kwotę więcej niż 1 fundacji.

1% podatku na rzecz OPP – kto może być darczyńcą?

Uchwała o działalności pożytku publicznego i wolontariacie w prosty sposób wyjaśnia kto jest w stanie przekazać 1% swojego podatku. Te osoby to płatnicy podatku podatku dochodowego od osób fizycznych, ryczałtu z ewidencji gospodarczej podatku linearnego w wielkości 19%. Mogą być to również osoby pozyskujące przychody z odpłatnego scedowania papierów wartościowych i nieruchomości, a także ten kto samodzielnie wpłaca zaliczkę na korzyść podatku. Często ludzie zadają pytania co do statusu osób prawnych. Niestety legislator nie załatwia osobom prawnym na przekazywanie 1% podatku. Z tego mechanizmu mają możliwość tymczasem korzystać emeryci. Wystarczające jest, że na bazie rocznego rozliczenia podatku przez aparat rentowy (tzw. PIT 40A), jednostka która wypracowała wiek emerytalny indywidualnie spisze oświadczenie podatkowe. Co do warunków przekazania 1% podatku na konto OPP, najważniejsze jest złożenie rozliczenia bez opóźnień. Jest to maksymalnie 2 luty dla PIT-28, oraz 30 kwietnia dla PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38. Jeżeli dawana kwota będzie wyższa niż 1% podatku, wniosek nie zostanie uznany. W każdej sytuacji należy dokładnie skontrolować, czy nie zrobiliśmy błędu w tym wniosku.

Jakim organizacjom mogę przekazać 1% podatku?

Nie każda instytucja może nabyć status organizacji pożytku publicznego. Fundacja, której można oddać 1% podatku, musi prowadzić zadania potrzebne społecznie. Jednocześnie musi realizować swoje akcje jawnie, co związane jest z z obowiązkiem udostępniania informacji o celu wydawanych pieniędzy z 1%. Organizacją pożytku publicznego nie będzie mianowana w żadnym przypadku organizacja polityczna, związek zawodowy, ani samorząd zawodowy. Zostanie nią natomiast spółka kapitałowa powołana w celu niepołączonym z rozwijaniem działalności majątkowej, jeśli utrzymuje przez przynajmniej 2 lata czynności w działach tzw. pożytku publicznego. Dobrym przykładem organizacji pożytku publicznego jest np: Organizacja Akogo, wspierająca dzieci w śpiączce, oraz Organizacja Niechciane i Zapomniane, dająca drugi dom porzuconym zwierzakom.

Malutki uczynek, a tak sporo może zrobić. W sumie 1% to nie wielka kwota, jednak nawet tak niewielkie wsparcie pieniężne, może stać się kamieniem milowym dla ludzi i stworzeń, którzy oczekują na nowe możliwości. Rozliczając się co roku z Urzędem Skarbowym pamiętajmy o przekazaniu 1%. Nie jest to wielki wysiłek bowiem zawsze te pieniądze zwracamy Państwu. Tylko w 2014 roku kwota skumulowana z 1% wyniosła aż 557 563 428,71 zł. Dzięki tej liczbie mnóstwo instytucji było w stanie zasilić swoich podopiecznych. Przekaż 1% podatku na OPP i podaruj komuś realne szanse na zmiany.

Szukasz organizacji pożytku publicznego, której zamierzasz dać swój 1%? Przeglądnij całkowitą bazę fundacji i wypełnij z nami swoje roczne podsumowanie podatków: przekaż jeden procent podatku na fundacje

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok