Czy możesz wymienić danie, które z całkowitą pewnością lubi każdy? Tak – pizza. Prawdziwy skarb włoskiej kuchni, znany na całym świecie. Prostota w różnych odmianach, która zależnie od miejsca smakuje inaczej. Ogólnie kuchnia włoska jest chyba najsmaczniejszą kuchnią świata. Mieszkańcy Włoch doskonale nauczyli się komponować proste i świeże składniki, które razem smakują idealnie. Radosna Italia dała nam nie tylko okrągłe placuszki, ale także spaghetti, risotto, czy bruschetty. Jednym zdaniem dobre i błyskawiczne w ugotowaniu potrawy, które gromadzą przyjaciół przy jednym stole. Taki też jest cel gotowania – przez żołądek do serca najbliższych.

Włosi nie tylko uwielbiają gotować. Lubią spędzać czas z rodziną, rozmawiając i radując się w towarzystwie pysznego jedzenia, które opiera się na regionalnych i naturalnych produktach. Pomidory, bazylia, parmezan – te produkty dostępne są tam na każdym rogu i za małe pieniądze. Warzywa i zioła uprawiane w gorącym słońcu południa smakują genialnie. Nie dziwi zatem fakt że znalazły się w zwykłym menu każdego obywatele Włoch. A skąd właściwie wzięła się się kuchnia Włoch i jak powstała pizza? Odpowiedź na pewno Cię zaskoczy. Poznaj zatem informacje o początkach pizzy i o znanych daniach kuchni południowej Europy. Uważaj, możesz zrobić się naprawdę głodny.

Kuchnia włoska, czyli jaka?

Powinno się zacząć od tego, że kuchnia Włoch jest ściśle związana z tradycją określonego rejonu. Włosi bardzo pielęgnują swoją tradycję, nie dopuszczają żadnych ustępstw i w trakcie przygotowywania drogich im dań korzystają z przepisów przekazywanych przez babcię. To właśnie dzięki obyczajowości, sztuce łączenia dostępnych składników i stosowaniu doskonałej jakości (przeważnie świeżych) wyrobów kuchnia ta zdobyła ogromną popularność i ogólne uznanie. W kuchni Włoch nie używa się substytutów – wszystko produkowane jest ręcznie, według szczegółowo ustalonej receptury. Gotowanie “z uczuciem” sprawia, ze wszystko pachnie i smakuje znakomicie. Co więcej dobrze jest wymienić jako atut kuchni włoskiej? Ewidentnie jej dostępność. Kuchnia ta jest niezwykle tania, a wszystko z tego względu, że spora liczba tradycyjnych potraw pochodzi się z ubogich obszarów. W przeszłości ubodzy mieszkańcy Włoch używali produktów, które łatwo mogli dostać. Pomidory, jajka, mąka, bazylia, oliwki – wszystko to mieściło się w domowym budżecie, lub produkowane było samodzielnie. Jednakże obok samego kucharzenia, najistotniejsze jest (co pielęgnuje się współcześnie) kosztowanie posiłków w sporym towarzystwie rodziny. Włosi słusznie powtarzają, że żywność ma łączyć ludzi. Nie ma znaczenia cena posiłku, ale sam moment, który spędza się z bliskimi, przy jego kosztowaniu. To jest bezcenne.

Skąd pochodzi prawdziwa pizza?

Czego w pizzy można nie kochać? Kruchego ciasta. Uprawiających w słońcu pomidorów. Jedwabistej w smaku mozzarelli, czy aromatycznej bazylii? To fundamentalne składniki tradycyjnej pizzy. Danie to przeszło wiele modyfikacji. W każdym regionie smakuje inaczej. A w jaki sposób to się wszystko rozpoczęło? Produkty zbliżone do pizzy znane były już w starożytnym Rzymie i o dziwo były idealnym środkiem. płatności. Pizza wielką sławę zyskała dopiero w XVIII wieku, gdy to zaczęły się otwierać lokale mianowane pizzeriami. Zainteresowały one władcę Ferdynanda II Burbona, który wybrał się w podróż do Neapolu, by zakosztować serwowanych tam posiłków. 100 lat później, w 1889 kucharz Raffaelo Esposito przygotował dla swojej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy. Ostatnia była nowością, gdyż kucharz dodał do niej niespotykany dotąd składnik – mozzarellę. Monarchini zakochała się w jej smaku i od tamtej chwili pizza ta została nazwana „margerita” od jej imienia. Następnie pizza trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie została na dobre rozpowszechniana przez włoskich robotników przybywających do Ameryki po II wojnie światowej. Tak oto pizza stała się umiłowaną potrawą wszystkich obywateli – od Chińczyków po Kanadyjczyków.

Popularne dania kuchni włoskiej

Pizzerie tłumnie witają gości wszędzie, niezależnie od położenia geograficznego. Świadczy to o ogromnej popularności kuchni Włoch. Pizza nie jest jednak jedyną słynną potrawą tej strony świata. Włochy podarowały też światu takie dania jak risotto blanco, spaghetti bolognese , lasagne czy słodkie tiramisu. Kuchnia włoska zasadniczo opiera się na zdrowych składnikach. Na południu kraju gotuje się potrawy mączne, a na północy dania z ryżu i polenty. Na południu najczęściej używana jest oliwa, podczas gdy na północy używa się masła. Nie zapominajmy też, że prócz rutynowych dań, Włosi są w stanie nam zaproponować wspaniałe produkty, takie jak szynka parmeńska, ser parmezan, trufle, ricotta, wyśmienite oliwy, czy wyborne wino marsala. Jak można nie adorować kuchni tej strony globu?

Chciałbyś posmakować oryginalnej włoskiej pizzy w Toruniu? Poszukujesz pizzerii, która podaje włoskie dania wedle sekretnej receptury. Przygotuj się na mocne doznania smakowe i przyjdź do naszej pizzerii: pizza Toruń dowóz gratis

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok