Escape room – pokój pełen tajemnic

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Escape room - Escape room Toruń - Dom Kłódek Toruń

Czego możemy oczekiwać grając w escape room?

W ostatnim czasie na dominującym miejscu były rozrywki odbywające się za pośrednictwem Internetu, które nie miały w gruncie rzeczy nic wspólnego z rzeczywistością. Co istotne – w mgnienia oku wyparły zabawy planszowe, prawdziwe szachy, scrabble itp. Kilku użytkowników zasiadało przy swoich komputerach w domu na długie godziny i wkraczało w sztuczny świat (z myszkami takiej wydajności, iż ciężko było niewprawionej osobie nadążyć wzrokiem za kursorem). Efekt był taki, że związki interpersonalne w sporym obszarze przeniosły się właśnie tam. Bywały okoliczności, w których osoby będące w tym samym budynku (np. na pierwszym oraz drugim piętrze), zamiast spotkać się face to face, wysyłały sobie sms-y, korespondowały ze sobą na Facebook’u albo grały ze sobą w sieci. Z jednej strony można mówić o potężnym wpływie technologii na ludzkie życie, z innej – o pasywności lenistwie oraz zaraźliwej nieczułości na innych.Oryginalnym rozwiązaniem okazała się sensacyjna zabawa escape room. Swoje korzenie posiada wprawdzie w świecie rozrywek wirtualnych, natomiast później odbyła istotne przemiany. Oparta była zupełnie na tekście wyświetlającym się na monitorze komputera, który dotyczył opisu pokoju jak również zamiaru: ucieczki z niego. Sama treść sprawiała, że zabawa intrygowała od samego początku. Na przestrzeni następnych lat gra escape room została przeniesiona do scenariuszy gier online. Ulepszono grafię i tym samym nadeszła era „point and click”, czyli rozgrywek toczonych przed ekranem komputera z myszką w ręku. Zabawa Escape room przywędrował także do Polski i spotyka się każdego dnia z coraz większym zaciekawieniem. W niej nie ma miejsca na nieskomplikowane scenariusze lub nudne dialogi. Gracz jest przeniesiony do realnego pokoju, w którym spotyka się z innymi graczami.
Znajdują się tam osobliwe przedmioty, trzeba wyjaśnić kilka skomplikowanych zagadek, pochwalić się umiejętnością logicznego myślenia i pomysłowością. Escape room to gra akcji, która odbywa się na żywo. Główny celem jakichkolwiek przedsięwzięć jest wyjście pokoju razem z znajomymi. Wydaje się, że to wszystko jest oczywiste. Gracze tymczasem mają dokładny czas na wydostanie się z pomieszczenia.

Co czeka graczy po wejściu do escape room?

Na wstępie wszyscy gracze, którzy wybrali określony termin oraz godzinę, zostają zamknięci w pokoju. Muszą przeszukać całe pomieszczenie. A odkryć w nim można niewątpliwie sporo dziwnych rzeczy! Gracze mają od 45 minut do godziny, aby rozwiązać wszystkie zagadki oraz opuścić pomieszczenie. Klucz może być schowany dosłownie w każdym zakamarku. Każdy pokój to całkowicie odmienna forma zabawy. Scenarzyści opracowali je w najdrobniejszych detalach, by dostarczyć doskonałej rozrywki i intrygować do samego końca. Nie wszystkim udaje się zbiec z z escape room. Kiedy zajdą takie okoliczności przychodzi osoba pełniąca pieczę nad pokojami i je otwiera. Na niniejszym etapie towarzysze zabawy mogą od niej otrzymać informacje, w jaki sposób trzeba było się wydostać lub odpowiedź pozostaje zagadką. Atrakcją jest z pewnością fakt, że zainteresowani sami muszą zrozumieć historię pokoju – nikt im tego nie mówi. Zdarza się, że gracze potrafią zaskoczyć samych autorów tajemnic i wyjaśniają je w oryginalny sposób, a mianowicie taki, jakiego nie przewidział scenariusz. Istotnym założeniem jest niewykorzystywanie siły, aby zbiec z pokoju.

Dom Kłódek oferuje cztery typy pokojów

Pierwszym typem pokoju jest „Garaż słynnego żużlowca”. Scenariusz zakłada, że uczestnicy zakradają się do warsztatu słynnego żużlowca oraz próbują odkryć tajnik jego zwycięstw. Konkretniej mają odnaleźć ukryty „skarb” w 60 minut, tymczasem okazuje się nim nie sekret sportowca, ale klucz do zwyczajnych drzwi, które zatrzasnęły się za nimi. Czy gracze dadzą się zdemaskować? Czy zachowają przytomność umysłu i zbiegną z pokoju? Innym typem pokoju jest „Czar PRL-u”. Drzwi, które się zatrzasnęły, tak naprawdę są tunelem do podróży między wymiarami i gracze zostają przetransportowani kilkadziesiąt lat wstecz. By wrócić do naszych czasów muszą wyjaśnić wszelkie niewiadome i uciec z pomieszczenia. Czy „za komuny” ludziom lepiej się „powodziło”? Jakie składniki znajdują się w eliksirze szczęścia? Trzeci rodzaj pokoju nawiązuje do znajomej bajki o Smerfach i nazywa się „Smerfowa Kraina”. Scenariusz bazuje na ujęciu smerfów przez podstępnego czarnoksiężnika Gargamela do swojego ciemnego zamku. Tam przygotowuje eliksir, który ma na zawsze unicestwić wszystkie niebieskie istoty. Za jednym ze elementów musi udać się w podróż i to jest jedyny czas, żeby uratować porwane smerfy. W zamku ukrywa się pełno pułapek, zaś zainteresowani są jedyną możliwością na przeżycie. Ostatni pokój, określany jako „Tajemniczy pokój nr 4”, to pomieszczenie, które akurat przemieszcza się do nieznanego wymiaru. Żadne inne informacje nie są przekazywane uczestnikom przed wejściem do niego. Czy ktoś jest zdecydowany? Escaping room można zarezerwować na wyjątkowe okazje (np. na urodziny, wieczór kawalerski) a dla pracowników instytucji, aby zintegrować ich oraz zainspirować do twórczego działania. Dom Kłódek w Toruniu może także wykonać indywidualną ofertę, czyli dostosowaną do oczekiwań przyszłych graczy. Zapraszamy na stronę Domu Kłódek w Toruniu: Escape Room Toruń.

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok