Prawo jazdy to dzisiaj dokument obligatoryjny. Znacznie upraszcza znalezienie pracy (spora liczba przełożonych twierdzi, że w procesie rekrutacji bierze pod uwagę czy konkretny kandydat posiada prawo jazdy) i powiększa nasz własny komfort. Mamy okazję zauważyć, ze co raz więcej młodych osób (w wieku nastoletnim) zapisuje się na kurs na prawo jazdy kat B, mimo, że nowelizowane przepisy znacząco komplikują zaliczenie egzaminu końcowego.

Mając do dyspozycji własny samochód możemy się przemieszczać bez żadnego problemu. Ale jest jeszcze jeden istotny plus posiadania prawa jazdy – szansa dostania odpowiednio płatnej i ciekawej pracy. Już z kategorią B nasze perspektywy na rynku pracy się poszerzają. Dysponując znaczniejszą liczbą kategorii (np C+E) mamy okazję zyskać zatrudnienie w transporcie drogowym. Płaca na tej pozycji, dla nowych kierowców, jest minimum dwukrotnie wyższa niż najniższe krajowe wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z kilkuletnim doświadczeniem są w stanie szacować zarobki przewyższające 2 minimalne pensje. Analogicznie rysuje się nam sytuacja osób, które mają zdolności do transportu osób – prawo jazdy kat.D.

Dzisiaj przytoczymy Tobie po kolei, najbardziej przydatne kategorie prawa jazdy. Opowiemy również o innych kursach mających na celu doskonalenie techniki jazdy. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego niewielkiego przewodnika zapiszesz się na odpowiedni dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kat. B?

Szkolenie na prawo jazdy w kategorii B to najprostsze i zarazem najszybsze szkolenie, w którym mogą brać udział osoby powyżej 18 roku życia o pełnej zdolności zdrowotnej potwierdzonej badaniem lekarskim. Kurs złożony jest z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na lekcjach z teorii uczestnicy kursu zdobywają wiadomości o budowie pojazdu osobowego i o przepisach ruchu drogowego. Każdy uczestnik kursu powinien także odbyć ćwiczenia powiązane z udzielaniem pierwszej pomocy. Aby przejść do ćwiczeń z praktyki (jazdy samochodem) kursant musi zdać wewnętrzny sprawdzian zdolności. Lekcje praktyczne rozłożone są na 30 godzin, po czym uczestnik szkolenia ma prawo podejść do testu państwowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na prawo jazdy kat. B oferowane są przez szkoły jazdy właściwie w jakiejkolwiek gminie. Wartość szkolenia to przeważnie 1300 złotych.

Zostań kierowcą ciężarówki – kurs na prawo jazdy kat. C

Wielu moich przyjaciół opowiada, przyznaje że zawsze zamierzało zostać kierowcą ciężarówki. Są także kobiety, które marzą o pracy w tym zawodzie. Kierowca pojazdu ciężarowego to zawód pełen wyzwań, ale również atrakcyjnych doznań. Jeżeli nie pasują Ci długie trasy i noce w wąskiej kabinie, to za pewne zaspokoisz się w tym fachu. Na początku jednak musisz przejść szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli marzysz o kierowaniu samochodu ciężarowego z przyczepą (potocznie nazywanego TIR-em) ponadto musisz zrealizować jeszcze kurs na kat. E. Harmonogram szkolenia wygląda bardzo analogicznie jak szkolenie na kat. B z tą delikatną różnicą, że na zajęciach praktycznych prowadzisz samochód który waży grubo ponad 4 tony. Pozyskanie dokumentu stwierdzającego umiejętności również dopuszczalne jest po zdaniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Lecz to jeszcze nie wszystko. Osoby marzące o karierze w samochodzie ciężarowym muszą ukończyć jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które dokumentuje Twoje kwalifikacje kierowcy zawodowego. W rzeczywistości jest to po prostu dodatkowy kurs za który musisz zapłacić. No ale jak mus to mus.

Kursy doskonalenia techniki jazdy

Kursy doskonalenia techniki jazdy, których głównym zadaniem jest rozszerzenie świadomości osób uczestniczących w ruchu drogowym, przygotowywane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno początkującym, jak i kierowcą z długoletnim doświadczeniem, dla których ważne jest trwałe podwyższanie umiejętności w podróżach służbowych. Te fachowe kursy podejmują takie kwestie jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy ryzyka w ruchu ulicznym. Realizowane zajęcia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda na zakręcie, czy nagłe hamowanie mają rozwijać prawidłowe postawy za kierownicą i uruchamiać wyobraźnię kierowców co do przypadkowych zdarzeń. Profesjonalne szkolenie jazdy defensywnej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to znakomite rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą uzyskać większą pewność za kierownicą.

Szkoły jazdy dostarczają nam co raz więcej szkoleń, podczas których mamy możliwość ulepszyć lub skontrolować swoje umiejętności w ruchu drogowym. Jedno jest pewne – warto zgromadzić trochę oszczędności i zapisać się na kurs na prawo jazdy. Im szybciej tym lepiej. Idealnym momentem na podjęcie szkolenia na prawo jazdy kat. B jest szkoła średnia, kiedy nie masz rodziny na utrzymaniu, ani ograniczającej Cię pracy. Wielu rodziców wysyła dzieci na kursy w ramach prezentu na osiemnastkę. To na pewno najkorzystniejsza inwestycja w samodzielne życie.

Wszystkie kursy zlokalizujesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Przejdź teraz na stronę internetową klikając tutaj: szkola jazdy torun

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok