Kurs bezpiecznej jazdy, czyli jak zostać dobrym kierowcą

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej zależy przede wszystkim od stylu jazdy kierowców. Bardzo często gorączkowe i nieprzemyślane manewry na jezdni są czynnikiem wypadków i narażają innych na utratę zdrowia. Najpoważniejszym wrogiem uczestników ruchu samochodowego jest brak wyobraźni. Kierowcy najczęściej zawyżają możliwości swoich samochodów i przekraczają granice bezpieczeństwa. Zachowania takie jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to codzienność na lokalnych ekspresówkach, która często prowadzi do tragedii. Teraz największym wyzwaniem szkół jazdy i jednostek organizujących kursy bezpiecznej jazdy jest rozwijanie świadomości młodych kierowców w zakresie wczesnej analizy zagrożeń na drodze i zachowań innych uczestników ruchu. Propagowanie idei jazdy defensywnej to nieodzowny element kształcenia w czasach gdy niebezpieczeństw na drogach jest co raz więcej. Odkryjesz zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie stwarzać zagrożeń na drogach.

Najważniejsze jest sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Zawsze przed, dłuższą podróżą upewnij się czy Twój samochód działa tak jak trzeba. Zdarza się, że źródłem wypadków są kwestie wynikające z źle funkcjonujących części samochodów. Szczególnie groźna jest awaria auta na ruchliwej ulicy, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym rzeczom da się jednak zapobiec, poprzez wykonanie profilaktycznych czynności. Rozpocznij od sprawdzenia ciśnienia w oponach i analizy ich bieżnika. Wysokiej jakości opony samochodowe zabezpieczają przed nagłym poślizgiem i zapewniają lepszą kontrolę trakcji. Kolejną tak samo ważną czynnością jest badanie świateł samochodowych. Podstawą jest dobra widoczność pojazdu. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, przez które nie dopuścisz do zderzenia z przemieszczającą się zwierzyną. Skontroluj także stan płynów eksploatacyjnych. Przed odpaleniem samochodu umyj szyby i lusterka, by móc dobrze obserwować drogę i pobocze. Generalnie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą nam uratować życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do drogi i jak kontrolujemy swoje emocje ma niebagatelny wpływ na technikę jazdy. Nim wyruszymy w podróż dobrze jest zapoznać się z całą trasą, by nie spotkać problemów, takich jak nagłe zawracanie z błędnie obranej drogi. Wiedza o standardowych na danym odcinku drogi zagrożeniach będzie bardzo przydatna. Każdy kierowca musi także zatroszczyć się o optymalną pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź w sposób komfortowy, tak aby zachować optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Ustaw fotel kierowcy w odpowiedni dla Ciebie sposób i w dalszej kolejności dopasuj lusterka w taki sposób, by zarys auta był ledwie widoczny. W lusterku musisz widzieć całą jezdnię. Podczas odległej podróży najważniejszy jest komfort klimatyczny. Wybierz odpowiednią wilgotność i temperaturę w wnętrzu kabiny, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt gorąco. Wysoka temperatura w samochodzie może wpływać na suchość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Wszelkie luźne elementy wyposażenia samochodu, bagaże, lub znajdujące się w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być przywiązane do boków, by nie przemieszczały się podczas prowadzenia pojazdu. Dokonanie tych wszystkich czynności lepiej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak analizować otoczenie?

Zazwyczaj zdarza się nam obserwować manewry innych uczestników ruchu drogowego . Z drugiej strony, czy umiemy wydobywać z tego sensowne wnioski? Podczas nauki na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. W praktyce stosowanie tej zasady jest bardzo pomocne i zwiększa poziom naszego bezpieczeństwa. Oczywiście nie zawsze umiemy zauważyć nagłą zmianę pasa ruchu, czy zjazd pojazdu bez jakiejkolwiek informacji. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od samochodu znajdującego się przed nami) i nie rozpraszając się niepotrzebnymi czynnościami, jak rozmowa przez telefon, mamy możliwość adekwatnie ocenić zachowania innych kierowców i prędzej odpowiedzieć na ewentualne niebezpieczeństwa. Pamiętajmy również o tym, żeby samemu dużo wcześniej ostrzegać innych kierowców o swoich zamiarach. Kierunkowskaz wskazujący kierunek skrętu powinien być wciśnięty jeszcze przed hamowaniem. Zbliżając się do świateł na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło pojawia się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwony kolor światła na pasach wskazuje nam, że w krótkim czasie dla nas także zapali się kolor wstrzymujący ruch. Patrz w lusterka, zwłaszcza przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, by uniknąć zderzenia z pojazdem, który ten manewr zaczął przed nami. I podsumowując, staraj się jeździć jak osoba kulturalna. Nie irytuj się, ani innych bez potrzeby. Daj innym możliwość na bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i w miarę możliwości przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie zbyt często mamy możliwość na praktyczne przetestowanie najczęściej występujących manewrów na drodze. Ograniczony czas zajęć praktycznych na kursie na prawo jazdy pozwala jedynie zaznajomić się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od pewnego czasu co raz więcej placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, na których masz szansę zobaczyć czym jest jazda defensywna w teorii i jak jeździć bezpiecznej. Wiele placówek doskonalenia techniki jazdy oferuje zajęcia na macie poślizgowej i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co korzystniej kształtuje umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Mało czy dużo, niech każdy z Was oceni z osobna. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie są bezcenne.

Jeżeli interesuje Cię kurs jazdy bezpiecznej, przyjdź do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Oferujemy ciekawe promocje i doskonałe zaplecze. Zapraszamy do profesjonalnego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę internetową: kurs bezpiecznej jazdy.

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok