Księgowość dla firm – krótki poradnik

Biuro rachunkowe Poltax - Biuro księgowe Poltax - Biuro rachunkowe Toruń - Księgowość - Nowoczesne usługi księgowe - Usługi księgowe Toruń - Biuro Poltax Toruń - Prowadzenie księgowości - Obsługa księgowa firm

Biuro rachunkowe Poltax - Biuro księgowe Poltax - Biuro rachunkowe Toruń - Księgowość - Nowoczesne usługi księgowe - Usługi księgowe Toruń - Biuro Poltax Toruń - Prowadzenie księgowości - Obsługa księgowa firm

Swoja działalność gospodarcza to idealny pomysł dla osób, które cenią sobie niezależność funkcjonowania. Prowadzenie własnej firmy to nie lada wyzwanie, aczkolwiek bardzo często opłaca się, bowiem rynek jest nadal spragniony świeżych pomysłów i ciekawych usług. Wzorem takiego sukcesu jest choćby niestandardowy salon masażu dla zwierzaków, który przez cały dzień obsługuje nawet kilkadziesiąt włochatych pupili. Pomysł niekonwencjonalny, wręcz przez poszczególne osoby uznawany za trudny do adaptacji, okazał się żyłą złota. Takie idee zazwyczaj odsłaniają drogę ludziom, którzy nie wierzą we własne możliwości. A własna firma to przecież zawziętość, pełne poświęcenie, notoryczne analizowanie nowych usług i bezsprzecznie niezawodna księgowość, bez której firma jest jak pędzący do nikąd pociąg.

Rzetelne biuro rachunkowe to podstawa każdego biznesu. Profesjonalny księgowy nie tylko rozumie bieżące przepisy, ale również kieruje nas ku nowym inwestycjom. To opiekun każdej błyskawicznie rozwijającej się instytucji i powiernik nader ukrywanych tajemnic przedsiębiorstw. Zakładając firmę powinieneś zadbać o doświadczonego księgowego, czy pomoc biura rachunkowego które zajmie się profesjonalną obsługą finansów. Mówiąc o finansach, zbadaj jakie są plusy i minusy prowadzenia własnej działalności.

Zakładanie firmy krok po kroku

Jeżeli pragniesz założyć własną działalność, musimy Cię uświadomić, że na początku czeka na Ciebie bardzo dużo procedur. Zacznij od wypisania druku CEIDG. Wstąp po prostu na stronę internetową firma.gov.pl i uzupełnij wszystkie wymienione pola. Wpis do Ewidencji jest równolegle wnioskiem o nadanie przedsiębiorstwu własnego numeru REGON i numeru NIP. Wraz z dostarczeniem formularza powinniśmy wybrać formę opodatkowania, ale o tym napiszemy w kolejnych częściach artykułu. Następnym krokiem jest spotkanie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Tam powinniśmy zapisać się jako przedsiębiorca. W ZUSie przedsiębiorcy posiadają poniekąd dualną osobowość prawną – są z jednej strony płatnikami składek (za siebie i ewentualnych pracowników) i płacą za ubezpieczenie. Jeżeli wykonywana działalność gospodarcza jest naszym jedynym źródłem wynagrodzenia, to dostarczamy druk ZUA. Jeżeli natomiast jesteśmy pracownikami w innej firmie na umową o pracę, wówczas wypełniamy formularz ZZA. Kolejną kwestią jaką wymaga od nas prawo jest wybór biura księgowego, które będzie prowadziło kartotekę finansową przedsiębiorstwa. W tej kwestii mamy szansę skorzystać z klasycznej księgowości, jak i bardziej współczesnej formy – księgowości internetowej. Dobrze jest również pamiętać o wyrobieniu pieczątki, która niejednokrotnie przydaje nam się w najbardziej zaskakujących sytuacjach. Zarejestruj również odrębne konto w banku, by odseparować własne pieniądze o budżetu przedsiębiorstwa.

Jaką formę opodatkowania wybrać

Jeśli nie wiesz która metoda opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza, zaczerpnij z pomocy profesjonalnego biura księgowego. Ogólnie nasze przepisy wymieniają cztery podstawowe formy opodatkowania. Niżej opowiemy Tobie o nich nie trochę więcej:

  • Skala podatkowa – podatek jest tutaj odprowadzany od dochodu według 2 stopniowej skali. Przy dochodzie wynoszącym do 85 528 złotych podatek to 18% – kwotę wolną od podatku. Z drugiej strony przy dochodzie większym niż 85 528 złotych suma podatku to 14.839, 02 zł + 32% nadwyżki ponad 85.528 złotych.
  • Podatek liniowy – tutaj dostępna jest poszczególna wartość podatkowa, która obejmuje 19%, niezależnie od wysokości dochodu.
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – przy zdecydowaniu się na tą formę opodatkowania przedsiębiorca nie ma możliwości zminimalizować nabywanych wpływów o poniesione koszty skarbowe. Występują tutaj jednakże, jako rekompensata ,niezbyt wygórowane taryfy procentowe (3%, 5,5%, 8,5%, 17% a także 20% w zależności od typu działalności).
  • Karta podatkowa – jest to wysoce osobliwa forma opłaty podatków. Na wielkość regulowanego podatku nie ma wpływu wielkość dochodów, lecz takie elementy jak: gatunek realizowanych usług, liczba osób zatrudnionych, wielkość miejscowości, w której firma ma siedzibę i wiek podatnika. Nie każdy jednak może skorzystać z teg rodzaju podatku.

Zadbaj o profesjonalne biuro rachunkowe

Zależnie od możliwości Twojej działalności, wyszukaj konkretne biuro rachunkowe, które zajmie się rozliczaniem Twoich finansów. Każdemu świeżemu przedsiębiorcy rekomendujemy, aby skorzystał z nowoczesnych usług księgowych. Współcześnie wiele księgowych gwarantuje nie tylko kompetentne konsultacje, ale również oprogramowania do prowadzenia firmy. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że świadczenie usług zajmie Ci cały dzień, pomyśl o mobilnym księgowym, który weźmie od Ciebie kompletne druki i faktury. Zaoszczędzisz czas i będziesz w stanie zająć się ulepszaniem usług.

Mimo niezliczonej liczby barier i ryzyka, mnóstwo ludzi ciągle planuje prowadzenie swej działalności. Nawet drobne firmy kształtują naszą gospodarkę, zatem chyba warto wykonać pierwszy krok. Nie rezygnuj ze swoich pomysłów, gdyż za kilka lat możesz się przekonać, że dokładnie takiego rozwiązania wymagał rynek. Zadbaj o to jednak, żeby skorzystać z usług biegłego księgowego, który z pełnym zaangażowaniem zajmie się Twoimi finansami. Wstąp na wskazaną stronę i odkryj jak wyglądają nowoczesne usługi księgowe: Poltax Toruń

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok