Projektowanie ogrodów – komu je zlecić?

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Projektowanie ogrodów to wymagająca praca, więc należałoby powierzyć to ekspertowi, który posiada już podejście, szeroką wiedzę na temat projektowania ogrodów i zmysł estetyczny. Jeśli zależy Ci, żeby Twój ogródek był oczywiście estetyczny, a też solidny i funkcjonalny, musisz brać pod uwagę, że planowanie ogrodów nie polega wyłącznie na interesującym rozplanowaniu placu dla krzewów oraz kwiatów. To również inne kwestie, które skrótowo opiszemy w niniejszym artykule. Także gorąco zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat projektowania ogrodów.

Projektowanie ogrodów a potrzeby domatorów

Nim profesjonalista zacznie tworzyć projekt zieleni, wcześniej omówi z Tobą, jaki charakter miałby spełniać Twój ogród. Czy np. miałaby to być powierzchnia rekreacyjna, przykładowo z rusztem do grilla i tarasem lub może przestrzeń praktyczna, gdzie będzie można uprawiać owoce i ogródek warzywny Niewątpliwie opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki model zostanie przygotowany.

Projektowanie ogrodów – możliwości zagospodarowania terenu

Spraw, które należy brać w trakcie przygotowania planu ogrodu, jest naprawdę wiele. Przykładowo przestrzeń, którą masz. Dobry plan ogrodu jest w stanie optycznie powiększyć metraż czy ukazać zagospodarowanie terenu tak, żeby był on dla mieszkańców jak najbardziej funkcjonalny.

Co trzeba uwzględnić w takim schemacie? Model ogrodu oprócz roślinności bierze pod uwagę wiele możliwości, w tym także ozdoby, przykładowo ścieżki brukowe, źródełka, altany, czy popiersia. Pomijając oczywiście pewne utrudnienia (powierzchnię albo środowisko) projektowanie ogrodów umożliwia przygotować taki ogród, który stanie się powodem dumy, lecz stanie się także miejscem relaksu.

Projektowanie ogrodów może odzwierciedlać różne style w sztuce ogrodniczej. Tym samym przed Twoim domem może istnieć:

  • ogród harmonijny (ogród symetryczny) – cechujący się doskonałym porządkiem, bardzo często wzbogacony jest o rzeźby, przystrzyżone rośliny i dywany kwiatowe. Przykładem takiego ogrodu jest ogród francuski,
  • ogród nieregularny – cechuje go wygląd naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie są one sadzone przez człowieka. Taki ogród nierzadko wzbogaca się skałami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, który łączy w sobie wcześniejsze cechy.

W inny sposób będą także tworzone ogrody, które mają powstać w danym otoczeniu. Bierze się tu pod uwagę głównie trzy typy środowiska (stąd też kategorie tych ogrodów): ogród w mieście, ogród na terenach podmiejskich i ogród na wsi. Wyróżniają się one przede wszystkim wielkością, zazwyczaj jest tak, że ogród w mieście będzie stosunkowo mniejszy niż ten znajdujący się na wsi. Zatem odrębnie należy podejść do mniejszego ogrodu, a inaczej do dużego, bo nie każdy styl będzie tu właściwy. Oczywiście projektant pokaże Ci, jaki rodzaj ogrodu będzie najlepiej pasować do środowiska i formy powierzchni bądź zasugeruje Ci całkowicie odmienne, unikalne podejście.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Warto jest zawsze mieć w pamięci, że nasza wizja nieczęsto może być w co do joty wykonana przez projektanta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby mieć na uwadze elementy środowiskowe, które posiadają kluczowy wpływ na to, które gatunki będą się w ogrodzie świetnie czuły. Rośliny rosnące w naturze jedynie w danych regionach (na przykład rośliny egzotyczne, rośliny górskie i tym podobne) mogą się nie przyjąć w naszym klimacie nie tylko ze względu na temperaturę, ale także na pasożyty.

Przy projektowaniu ogrodu warto również omówić kwestię tego, jak wiele czasu możesz poświęcić na ogród, czyli ile godzin planujesz poświęcać na dbanie o ogród. Jeżeli nie posiadasz ręki do tego lub zwyczajnie nie czujesz się na siłach, specjalista dobierze roślinność w taki sposób, by by odpowiadały one życzeniom, więc były to na przykład rośliny nietrudne w utrzymaniu (przeważnie są to krzewy iglaste, przykładowo sosny, cyprysy.

Zanim projektowanie ogrodów ruszy, trzeba zbadać teren

Nim model ogrodu zostanie Ci przedstawiony, projektanci powinni wpierw przetestować, jakie warunki występują w Twoim ogrodzie. Dobry architekt krajobrazu przeprowadzi:

    • badania powierzchni pod kątem cech gruntu,
    • badania nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • ocenę ułożenia terenu (kąt nachylenia i tak dalej).

Po wyznaczeniu Twoich wymagań, ocenieniu możliwości i zbadaniu gruntu, specjalista może w końcu zająć się tym, na czym szczególnie Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Graficzny projekt ogrodu

Korzyścią zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po omówieniu każdej kwestii, projektant przygotuje dla nas model ogrodu, więc przedstawienie ogrodu w postaci graficznej. Bardzo często są to schematy w postaci 3D, która ukaże nie tylko schemat ogrodu, ale również jego barwę z uwzględnieniem otoczenia.

Projektowanie ogrodów – polecana firma

To najistotniejsze kwestie, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Dokładnych informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie ogrodniczej specjalizującej się w projektowaniu ogrodów. Zatem jeśli zależy Ci na efektach, poradach eksperta i wyjątkowym ogrodzie, zdecydowanie sprawdź możliwości, które oferuje projektowanie ogrodów Bydgoszcz, a zdecydowanie się nie rozczarujesz.

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok