Profesjonalne projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Projektowanie ogrodów kamień ogrodowy Toruń

Kiedy wychodzisz przed swój dom wciąż widzisz paskudną, nieprzyjemną i przytłaczającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie Cię odwiedzają w letnich miesiącach? Nadeszła pora, by to zmienić! Jeżeli posiadasz przed własnym domostwem niezużytą połać, która optycznie zdążyła już się upodobnić do meksykańskich slumsów, to powinieneś zaangażować renomowanego projektanta ogrodów. Musi być to bezwarunkowo ktoś, kto posiada wyjątkowe wyczucie smaku i kompetencje w realizowaniu takich rzeczy. Na stronach internetowych możesz znaleźć sporo zachęcających koncepcji na ładny oraz interesujący skwer, np. na żwirowe rabaty, z zastosowaniem skrzynek z drewna lub palet. Jeżeli zatem marzysz o tym, ażeby powierzchnia dokoła Twojego domu nabrała wyrazu oraz zatrzymywała zazdrosny wzrok kolegów, czym prędzej zorientuj się w temacie projektowania ogrodów.

Czym tak naprawdę jest projekt ogrodu?

Przygotowanie wspaniałego oraz wzbudzającego podziw ogrodu składa się z paru obowiązkowych kroków. Na starcie musi zostać wykonany schemat spożytkowania wskazanego miejsca. Chodzi tutaj przede wszystkim o ilustracyjne jego ukazanie, które obejmuje granice obszaru, oznakowania informacyjne albo rejony wód. Potem przygotowuje się specyfikację fotograficzną terenu, w którym ma powstać ogród i terenów z nim sąsiadujących. Wynajęta firma ogrodnicza sporządza na tej podstawie indywidualny plan techniczny, jego przedstawienie graficzne oraz początkowy kosztorys.

Jakie elementy powinny być widoczne w projekcie technicznym ogrodu?

 • Zieleń, która zostanie spożytkowana w skwerze z przedstawieniem dokładnych gatunków oraz odcieniem kwiatów
 • Styl nawierzchni, m in. kamień ogrodowy
 • Niewielką architekturę, zatem wszelkie meble ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Plan skupień oraz kierunku instalacji elektrycznej
 • Typy podświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Pozostałe elementy, jakie będzie można zauważyć na szkicu skweru
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród standardowy czy współczesny?

Do teraz najbardziej atrakcyjne to ogrody francuskie, holenderskie, i zen. Każdy spośród nich demonstruje zupełnie niezależną wizję i gust. Przykładowo ogrody angielskie zorientowane są na prostotę i autonomię, francuskie – na stałe, geometryczne kształty oraz ścieżki przebiegające przez środek skweru, natomiast japońskie – mają odtwarzać naturę, zaś nie ją ujarzmiać. Aktualnie konstruuje się je z ukierunkowaniem na oczekiwania konsumenta, a mianowicie to jakie on posiada koncepcje na spożytkowanie przestrzeni swojej przyległej działki.

Wzorcowe odsłony ogrodów

 • Ogrody współczesne – posiadające, m in. płaszczyznę do spokoju oraz uprawiania sportu
 • Ogrody rodzinne – dostosowane zarówno do oczekiwań rodziców, jak i dzieci. Zaplanowane z uwzględnieniem miejsc na spokój, grę albo biesiadowanie
 • Ogrody swobodne – takie, w których jest możliwość odczuć bliskość przyrody (np. schować się w cieniu drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – nastawione głównie na funkcjonalność oraz posiadające komfortową przestrzeń odpoczynku
 • Ostatnio niezwykle rozpowszechnione stały się również ogrody minimalistyczne, glamour, vintage czy art deco.

Dobre światło ogrodowe – które zamontować?

Pięknem zaprojektowanego ogrodu można cieszyć się nie tylko w ciągu dnia, ale także nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w odpowiednie podświetlenie. Kapitalnym konceptem są przenośne lampy, które możesz postawić w każdym miejscu. Wszelakie dróżki, schody, pomosty – czyli szczególnie uczęszczane rewiry – powinny mieć trwałe podświetlenie, m in. halogenowe. Okolicę wypoczynku można wyposażyć w pojedynczą silną lampę z kinkietami. Jeśli w otoczeniu w ogóle nie ma żadnych gniazd prądu, możesz z dobrym rezultatem wykorzystywać lampy słoneczne. W trakcie dnia zbiorą one energię przejętą ze słońca, natomiast wieczorem będzie można cieszyć się niebanalnymi wynikami dekoracyjnymi. Interesującym pomysłem jest ulokowanie tzw. receptorów zmierzchu, które będą włączały lampy w wybranym czasie lub lamp-automatów z detektorem ruchu (świecące się tylko wówczas, kiedy w sąsiedztwie pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Konkludując:

W trakcie przygotowywania zieleńców bardzo istotne jest wpasowanie wszystkich komponentów, chociażby tych najpospolitszych. Dlaczego? Od nich zależy albowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa frontowa, huśtawka, akwen, wszystkie ścieżki, światło i osłona muszą ze sobą współgrać. Jeżeli nie potrafisz przełożyć swoich planów na rzeczywistość, skorzystaj z usług projektanta skwerów. Zapewne w tym, czego Ty właściwie nie masz szansy do końca sprecyzować, on błyskawicznie się odnajdzie i podpowie Ci skuteczne rozwiązania. Pamiętaj, iż obok wyszczególnionych wcześniej komponentów, należy podyskutować z nim też asortyment sprzętów ogrodowych, akcesoriów ogrodowych (np. dodatków piknikowych) i wszystkich drobniejszych ozdób. Właściwie nie warto planować skweru własnymi siłami, szczególnie, kiedy nie wiemy co i jak się robi. O wielu pracach możesz po prostu zapomnieć. Sadzenie drzew tylko złudnie jest szybkie, łatwe oraz przyjemne. W rezultacie możesz pozostać z rozkopaną posesją, która będzie przedstawiać się gorzej aniżeli przed zapoczątkowaniem prac. Osoba odpowiadające za wzór skweru bierze pod uwagę wszystkie elementy, jakie będą wywierały nacisk na jego rozkwit. Może zabrzmi to prozaicznie, zwłaszcza te atmosferyczne. Więcej informacji możesz otrzymać klikając w niniejszy odnośnik – Projektowanie ogrodów Bydgoszcz

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok