Pompy ciepła – rodzaje i cena

Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompa ciepła Pompa grzewcza Pompy ciepła Toruń Pompa ciepła cena

Pompy grzewcze przynależą do urządzeń, które pobierają energię wypływającą ze środowiska naturalnego. Wymuszają obieg ciepła z gruntu, powietrza czy wody. Kompletny proces ocieplania budynku przebiega zatem w dość nieskomplikowany sposób. Pompy cieplne posiadają szerokie zastosowanie w budynkach mieszkalnych, klimatyzacji pomieszczeń, chłodnictwie, przemyśle spożywczym, ocieplaniu domów oraz ocieplaniu wody do codziennego użytku. Dziś są najbardziej zaawansowanymi urządzeniami mieszającymi funkcję grzania i ochładzania.

Podstawowe informacje o pompach ciepła

Pompy cieplne pobierają energię m. in. z wiatru, opadów, a nawet fal morskich i przemieszczają ją do systemu cieplnego domu, np. ogrzewania podłogowego. Kwalifikuje się je biorąc pod uwagę dwa kluczowe kryteria: rodzaj dolnego źródła ciepła oraz system podnoszenia ciepłoty i ciśnienia. Pompy cieplne, które uzyskują moc z dolnego źródła ciepła rozróżnia się na: powietrzno – wodne, wodno – wodne, solankowo – wodne i pompy czerpiące z parowania bezpośredniego i wody. Wybierając pozostałe kryterium, odróżnia się pompy sprężarkowe, sorpcyjne (absorpcyjne i adsorpcyjne) oraz Vuilleumiera. Potrafią działać w zestawie monowalentnym oraz biwalentnym, czyli jako jedyne źródło ciepła w lokalu albo w zestawieniu z następnym źródłem, przykładowo. kotłem wybranego typu. Pompa ciepła monowalentna zaspokaja w pełni zapotrzebowanie na ciepło, przykładowo. dużego domu jednorodzinnego, jednakże trzeba dobrze sformułować rozkład dostarczania energii. Jeśli chodzi o układ równoległy, to znacząca jest temperatura zewnętrzna i obciążenie pompy. Gdy ten drugi czynnik jest za wysoki, sterownik pompy załącza dodatkowe urządzenie do wytwarzania ciepła. Układ alternatywny polega na tym, że nadrzędna pompa grzewcza będzie podnosiła temperaturę bądź chłodziła pomieszczenia jedynie do wyznaczonej temperatury. Dogrzewać będzie musiał przykładowo. na kocioł olejowo – gazowy. Niniejszy rodzaj ocieplania sprawdzi się znakomicie w budynkach z grzejnikami.

Czy warto zainwestować w gruntową pompę ciepła?

Wszystko niewątpliwie zależy od tego, na który typ pompy ciepła się zdecydujemy. W internecie można znaleźć o nich dużo informacji, przykładowo. wstawiając w Google hasło „Pompy ciepła Toruń” albo „Pompa ciepła cena”. Pompa termiczna bazująca na układzie woda – woda ma dwa zasadnicze elementy: studnię poboru i studnię zrzutową. Jej pozytywnymi właściwościami są: nieduża deformacja terenu, niezauważalne uzależnienie od warunków atmosferycznych, równowaga temperatury źródła przez cały rok, dość małe wydatki na inwestycję przy funkcjonujących zasobach wodnych, duży wskaźnik efektywności. Pompa grzewcza gruntowa ma jednak dosyć spore wymagania co do własności wykorzystywanej wody (twardość, ilość manganu oraz żelaza), spore koszty postawienia studni, pompa głębinowa wrażliwa na awarie, okres wykorzystywania maksymalnie do 20 lat, zrealizowanie badań produktywności studni (dla przekraczających 30 m, należy otrzymać uprawnienie wodno – prawne. Dodatkowo w przypadku, gdy woda głębinowa jest „bezwzględna chemicznie”, trzeba ubezpieczyć pompę w odpowiedni zespół filtrów (natomiast to wytwarza kolejne wydatki).

Czy nie lepiej zainwestować w pompę solanka – woda?

Pompa tego rodzaju najczęściej jest zintegrowana z kolektorem gruntowym, przez który przepływa solanka. To właśnie on przejmuje ciepło z dolnego źródła termicznego. Solanka jest wytwarzana z roztworu glikolu, nietwardniejącego w nawet bardzo niskich temperaturach. Powszechnie wykorzystuje się trzy rodzaje kolektora: kolektor poziomy, spiralny lub prostopadły (a mianowicie sonda głębinowa).

  • Kolektor poziomy otrzymuje się z osobnych rurek polietylenowych, które umieszcza się na głębokości 1,5 do 2 metrów. Jego wytrzymałość jest uzależniona od typu gleby. Im bardziej mokra oraz gliniasta, tym więcej odda ciepła. Kolejnym źródłem grzewczym może być jezioro bądź staw.
  • Kolektor spiralny pracuje na analogicznych zasadach. Poszczególne jego elementy mają formę zakręconych zwojów. Instaluje się je w wykopach o długości od 15 do 20 metrów.

Istotną przewagą kolektorów poziomych jest niski wydatek na inwestycję oraz prostota wykonania. Minusami natomiast: brak możliwości sadzania drzew nad kolektorem, maskowania gleby nad nim przykładowo asfaltem lub kostką brukową, obniżenie okresu wegetacji roślin znajdujących się ponad nim, obejmowanie obszernej powierzchni, wyższe wydatki na pompowanie glikolu. Jeśli nie można zainstalować kolektora płaskiego, to należy zastanowić się nad sondą głębinową. Jej elementy posiadają wygląd pociągłej litery „U” i mogą znajdować się od 30 do 150 metrów pod warstwą gleby. Zaletą tego rozwiązania jest uniezależnienie od warunków atmosferycznych, spora produktywność, niski stopień deformacji obszaru, mniejsze wydatki wtłaczania glikolu i opory hydrauliczne. Niestety nie można obyć się bez specjalnego sprzętu oraz przyzwoleń wodno – prawnych.

Może jednak pompa ciepła sorpcyjna?

Mechanizm sorpcji oznacza włączenie przez jakąś ciecz drugiej cieczy czy gazu. Kiedy nabywamy wodę mineralną z dwutlenkiem węgla, to po usunięciu nakrętki uwolniony zostaje dwutlenek węgla. Przed usunięciem zakrętki z butelki był on w niej po prostu rozpuszczony. Jeśli chodzi o pompy cieplne sorpcyjne, współczesne można napotkać dwa rodzaje – absorpcyjne i adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują niskociśnieniową parę, która przejmowana jest przez, np. wodę oraz podczas tego procederu wytworzone zostaje ciepło. Drugie są aktualnie na etapie prac badawczych jeżeli chodzi o wykorzystywanie ich do ocieplania domków jednorodzinnych i wielorodzinnych. Od dłuższego czasu użytkuje się je jako urządzenia chłodnicze o wyjątkowo dużej mocy. Żeby pompy sorpcyjne działały, muszą opierać się na systemie próżniowym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej kliknij w link – Pompa ciepła cena

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok