Pianka poliuretanowa – nowa forma izolacji ciepła

Ocieplenie domu to tak naprawdę jedna z najistotniejszych kwestii, o której musisz zastanowić się jeszcze w trakcie budowy domu. Jeszcze dekadę temu zakres materiałów izolacyjnych był niezbyt szeroki. W sklepach dostępne były jedynie takie materiały jak wełna mineralna czy styropian. Jednak z każdą następną fazą rozwoju badań nad nowoczesnymi sposobami ocieplania mieszkań, zaczęły się pojawiać na rynku izolacje pod różnymi względami nowatorskie. Producenci materiałów izolacyjnych oczekiwali produktu, który realizowałby wymagania zdrowotne (brak czynników alergicznych) i efektywności (wysoki współczynnik izolacji termicznej). Ważny był także aspekt komfortu aplikacji konkretnego materiału izolacyjnego, ponieważ wcześniej stosowane rodzaje nie dość, że były mało praktyczne, to mocno podrażniały skórę i oczy (mowa tu o wełnie mineralnej). Po kilku latach badań nad powstaniem innowacyjnej technologii izolacji, do sprzedaży trafiła pianka poliuretanowa.

Szybko stwierdzono, że pianka PUR jest materiałem wysoce praktycznym, oferującym znakomitą izolację cieplną nie tylko domów, ale także hal magazynowych. Konsumenci uwielbiają piankę za łatwość krycia konkretnej powierzchni, za możliwość izolacji trudno dostępnych miejsc, a także za ekonomię przestrzeni, dzięki nakładaniu cienkiej warstwy izolacji. Ocieplenie pianką ma co raz więcej zwolenników. Dlaczego? O tym dowiecie się poniżej.

Która pianka jest lepsza – otwartokomórkowa, czy zamkniętokomórkowa?

Istnieją dwa warianty pianki poliuretanowej – otwartokomórkową i zamkiętokomórkową. Te dwa typy pianki wyróżnia głównie konstrukcja, ale także wykorzystanie. Systemy zamkniętokomórkowe stosuje się przy izolacji takich powierzchni jak: dachy, fundamenty, ściany, czy rurociągi. Wykorzystuje się je przy docieplaniu natryskowym, przy produkcji płyt warstwowych i materiałów wykończeniowych. Zamkniętokomórkowa pianka PUR charakteryzuje się gęstością w granicach od 35 do 300 kg/m3, przez co nie wchłania wilgoci i może być stosowana w urozmaiconych warunkach temperaturowych. Z drugiej strony pianka otwartokomórkowa stosowana jest zwłaszcza w ocieplaniu wnętrza obiektów (poddasze i ściany działowe). Kompozycja pianki, jak sama nazwa wskazuje składa się z komórek o otwartej budowie, poprzez co doskonale przepuszcza wilgoć. Pianka otwartokomórkowa nie wpływa na konstrukcję obiektu i jest ekologiczna, dzięki użyciu wody jako elementu spieniającego.

Pianka poliuretanowa i technologia

Największym problemem związanym z ociepleniem budynku jest powstawanie tak zwanych mostków termicznych. Zastosowanie pianki PUR zupełnie eliminuje ten problem, ponieważ produkt trafia do najbardziej skomplikowanych miejsc. Pianka (zarówno otwartokomórkowa, jak i zamnkiętokomórkowa) speiniana jest już na miejscu budowy. Dzięki zastosowaniu specjalnych maszyn sprężających pianka aplikowana jest na określone powierzchnie, poziome,jak i pionowe. Ocieplenie pianką jest bardzo lekka i wypełnia zdecydowanie mniej powierzchni niż tradycyjne materiały izolacyjne. Dodatkowo wzmacnia konstrukcję domów. Systemy poliuretanowe aplikowane są w bardzo błyskawicznym czasie, co przeważnie jest czynnikiem decydującym przy doborze metody docieplenia. A co z jej wykorzystaniem? Z pianki PUR można wykonywać ocieplenia domów, ocieplenia hal magazynowych, oraz ocieplenia kurników.

Zalety stosowanie pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa to znakomita alternatywa dla tradycyjnych sposobów izolacji. W zasadzie dlatego, że przy jej stosowaniu ogranicza się powierzchnię warstwy izolacyjnej. Pianka Pro jest obojętna dla przyrody i najlepsza dla osób z różnego typu uczuleniami. Zapewnia najlepszy poziom izolacji ciepła wewnątrz obiektów budowlanych, gdyż nie zmienia swoich właściwości nawet po wielu latach stosowania. Nie dość, że zamyka ciepło w wnętrzach w okresie zimowym, to jeszcze zapobiega przed ich nagrzaniem w lecie. Niski parametr absorpcji wody powoduje, że w ociepleniu nie atakują grzyby, ani pleśń. Ostatni wątek, o którym dobrze wspomnieć, to wygodna aplikacja pianki. Pianka PUR zapełnia najciaśniejsze przestrzenie bez żadnego problemu. Jej struktura zapewnia całkowitą przyczepność do jakiegokolwiek rodzaju podłoża.

Profesjonalne ocieplenie domu to gwarancja komfortu nawet w chłodne dni. Mieszkańcy domów ocieplonych pianką PUR zaświadczają, że taka metoda izolacji jest najbardziej wydajna i najłatwiejsza w aplikacji. Ceny pianki poliuretanowej i ocieplenia z styropianu są bardzo jednakowe, więc przy wyborze metody docieplenia mieszkania warto przypomnieć sobie o nowatorskich systemach poliuretanowych. To nie tylko optymalizacja pieniędzy, ale również czasu.

Jeśli wybierzecie izolację pianką, kolejnym krokiem jest wybór producenta. Jedną z polecanych przez nas firm jest KDP Pro. Przedsiębiorstwo to od 20 lat działa w branży technologii ociepleń nie tylko budynków mieszkalnych, ale także fabrycznych. Proponuje pianki natryskowe, zalewowe i formowalne. KDK Pro to specjaliści od poliuretanu, którzy nie boją się żadnych wyzwań. Więcej dowiecie się na ich stronie, na którą możecie wejść klikając w ten link: izolacja pianką.

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok