Komfort użytkowania + troska o środowisko naturalne = pompa ciepła

Od niedawna pompę kupujemy częściej

Do 2013 roku pompa ciepła nie była w Polsce szczególnie chętnie kupowana. Najistotniejsze czynniki, które blokowały zakup to: bardzo wysoki koszt budowy, nie do końca dopracowane przepisy prawa energetycznego (ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku została zaadaptowana do realiów 26 lipca 2013 roku, a ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku dopiero dotyczyła w właściwy sposób do specyfikacji energetycznej budynków) i niewielka obecność impulsu uświadomienia ludności o pożądanych efektach jej wykorzystywania. W przypadku, gdyby ktokolwiek chciał zdecydować się na uzyskiwanie energii do podnoszenia temperatury powietrza w domu za pomocą tej metody, obawiał się w zasadzie tej pierwszej rzeczy. Niedawno ceny pomp ciepła uległy znacznemu obniżeniu, natomiast ceny paliw do ogrzewania poszybowały w górę. W skutek tego klienci w wielu przypadkach decydują się na rozwiązanie efektywne i najmniej szkodliwe dla środowiska, np. kolektory słoneczne. W szczególności dlatego, że na rynku wszędzie dostępne są: gaz ziemny, węgiel kamienny, biomasa, drewno opałowe czy słoma. No i rzecz jasna prąd, który wypada całkiem przeciętnie (jest najbardziej kosztowny). Nawet jeżeli mamy odpowiednio ocieplony dom, jesteśmy zmuszeni liczyć się z tym, co przynosi nieoczekiwanie pogoda w miesiącach od października do kwietnia i tym, w w jakiej części Polski dom został postawiony (nad morzem czy w górach?). Kolektory słoneczne nie w każdym przypadku sprawdzą się w takich warunkach, a notoryczne rozgrzewanie pieca i pilnowanie go może być żmudne i pracochłonne.

Działanie, zastosowanie i rodzaje

Pompa ciepła przynależy do grupy niezwykle niezawodnych i zarazem godnych zaufania opcji, które otwierają perspektywę na pozyskanie energii prosto z podłoża, powietrza i ze słońca. Wykorzystuje się ją do ogrzewania i wentylacji wnętrza, przykładowo domów przeznaczonych dla kilkuosobowej rodziny czy zajmujących nieduży obszar biur, do ogrzewania często lodowatej wody użytkowej, odparowania i podgrzewania powietrza na basenach oraz wtedy, kiedy celem jest zagęszczenie mleka, środków farmakologicznych czy soków. Obsługiwanie urządzenia nie należy do trudnych, albowiem bazuje na czterech decydujących modułach: skraplającym gaz, zaworze dławiącym, wymienniku ciepła oraz sprężarce albo analogicznej maszynie, wymuszającej przepływ ciepła. Klasyfikacji do odpowiednich kategorii przeprowadza się np. biorąc pod uwagę system działania to,w jaki sposób działa, czyli opracowaną technologię, {pozytywne skutki długotrwałego korzystania, czy wykorzystanie minimum powierzchni.
Podział pomp pozyskujących energię z górnych źródeł ciepła: ślimakowe, ślimakowe ścienne , a także meandrynowe. Natomiast dolne korzystają z następujących źródeł: gruntu (GSHP; rodzaje: gruntowo – powietrzne, glebowo – powietrzne, wodno – powietrzne, skalno – powietrzne), powietrza (ASHP, EAHP; typy: powietrze – powietrze, powietrze – woda), ścieków, wód geotermalnych posiadających konkretne cechy. Układy, mające powszechne zastosowanie to: tryb monowalentny – pompa ciepła jest jednym źródłem energii, tryb biwalentny (pompa + kocioł), tryb monoenergetyczny (pompa + ogrzewanie elektryczne). Budowa zależy od tego, jakie stosuje się modele napędów: cieplny (pompy absorpcyjne), elektryczny (pompy termoelektryczne) oraz mechaniczny zasilany prądem (pompy sprężarkowe). Sporym atutem rozwiązania jest możliwość integracji jej z kolektorem słonecznym oraz zagospodarowania do ogrzewania podłogi.

Nie wiesz jaki model wybrać? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Producentów i marek przedstawionych systemów cieplnych na naszym rynku jest wiele, ale tylko kilka z nich cieszy się powszechnym uznaniem. Przewagę nad innymi mają: Vaillant, Viessmann, Danfoss, Clima Komfort, Junkers, Nibe-Biawar, Daikin oraz Stiebel Eltron. Vaillant ma długą tradycję i jest nadzwyczaj ceniona przez interesantów z całej Europy. Głównie na skutek wdrożenia genialnej technologii GEOtherm. Pompy ciepła Viessmann bazują na sprężarkach Scroll, stąd są praktycznie bezusterkowe, a do tego bezgłośne i niewymagające obsługi przez człowieka. Danfoss zapewnił wprowadzenie ich do obszarów o charakterze komercyjnym i przydatności publicznej. Opracował taką sprężarkę, która jest sterowana za pomocą falownika. Coraz to nowocześniejsze propozycje powodują, że pompy cieplne są idealną opcją w stosunku do innych form ocieplania. Za jej pośrednictwem uzyskiwana jest cztery razy większa porcja ciepła niż w przypadku typowego pieca. Poza tym pozyskany jest czas, który można poświęcić na realizowanie czegoś innego. Porządne pompy nie wymagają dodatkowej obsługi przez klienta, doglądania w stylu ”muszę znowu sprawdzić czy wszystko jest ok”.

Od wielu lat nasza firma działa na rynku oraz trudni się zaopatrzeniem, budowaniem oraz naprawą najlepszej jakości sprzętu grzewczego. Jesteśmy w stanie wypełnić każde zamówienie w wyznaczonym wcześniej przez zainteresowanego terminie. Pompy ciepła, a także kolektory słoneczne, są dofinansowywane. W takim przypadku załatwienie wszystkich formalności można powierzyć nam.Utrzymujemy kontakt z wieloma interesantami i do każdego podchodzimy indywidualnie, gdyż każdy ma własny zarys na ogrzewanie domu. Mamy duże doświadczenie, jesteśmy fachowcami w tym, co robimy. Dajemy z siebie wszystko, aby sporządzić oraz wcielić w życie każdy wykonalny technicznie koncept.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: pompy ciepła Toruń.

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok