Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Czym jest pianka poliuretanowa otwartokomórkowa?

W profesji budowlanej mamy możliwość zetknąć się z dwoma gatunkami pianki poliuretanowej: z zamkniętymi komórkami i otwartokomórkową. Piankę zamkniętokomórkową o spójności prawie 40 kg/metr sześcienny stosuje się głównie do uszczelniania przed niekorzystnymi warunkami i ocieplania hali magazynowych, izolacji zadaszeń i stropodachów, jak również podczas przygotowywania mroźni, a konkretniej przegródek chłodniczych do składowania owoców i warzyw. Piankę PUR o większej konsystencji (60kg/metr sześcienny) stosuje się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, dachów pozbawionych wzniesień, fundamentów, podłóg (jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe) oraz do separowania miejsc, w których mamy do czynienia z mocniejszym naciskiem. Zaś piankę otwartokomórkową możemy użyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg oraz ścian działowych wewnątrz mieszkania, hangarów albo terenów przemysłowych.

Pianka z niezasklepionych komórek jest utworzona z niezliczonych „odstępów”, a w konsekwencji potrafi „oddychać”, więc wywoływać dobrą wentylację wnętrza i przekazywać nazbyt dużą dozę pary wodnej. Przeciwdziała nagromadzeniu pleśni, dlatego idealnie nadaje się do wycieplania poddaszy. Ma nie tylko zalety blokujące, osuszające parę wodną oraz tłumiące. Jest niesamowicie lekka, wcale nie obciąża poważnie struktury oraz wprowadza się ją przy wykorzystaniu hydrodynamicznego natrysku. Mamy możliwość zatem izolować nią połacie dachowe w którymkolwiek dowolnym wyglądzie – chociażby te szczególnie złożone. Jakie posiada mankamenty? Właściwie żadnych, o ile ktoś jej nie wykorzysta do izolacji filarów, do czego kompletnie się nie nadaje. Powinniśmy nadmienić, iż praktycznie w ogóle nie jest odporna na oddziaływanie ognia.

Pianka z zalepionymi komórkami umożliwia najskuteczniejszą izolację oraz jest niezwykle wytrzymała na czynniki zewnętrzne. Przeznacza się ją przeważnie do izolacji umocnień, podłóg z ogrzewaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Ma minimum 90% zaczopowanych oczek ma wysoką spoistość, znikomą przesiąkliwość oraz niesamowicie dużą niewrażliwość na ściskanie. Znakomicie sprawdzi się do izolowania konstelacji metalicznych, rurociągów lub gmachów inwentarskich.

Na jaką piankę PUR się zdecydować?

Wszystko zależy od tego, który segment bloku będziemy ocieplać. Pianka z oczkami potrzebuje nieco mniej materiału, natomiast co za tym idzie – jest szczególnie efektywna. Współczynnik uszczelnienia jest troszkę słabszy, lecz mimo to zapewnia dobrą temperaturę w mieszkaniu oraz jest skuteczną zaporą dla hałasu. Jeśli pragniemy ocieplić poddasze, to możemy się na nią zdecydować. Warto też pamiętać, iż pozostaje w takiej sytuacji mieć na oku wymuszony ruch powietrza, aby nie skraplała się para wodna i nie rozwinęła się pleśń. Mówiąc w skrócie musimy kierować się wskazówką kompromisu pomiędzy zapłatą, strefą, w której pianka zostanie spożytkowana i oporem termicznym. Na poddaszu pianka poliuretanowa powinna mieć przynajmniej 10 cm (zamkniętokomórkowa) lub 20 cm (z otwartymi komórkami), żeby pełniła swoje zadanie.

Atuty pianki otwartokomórkowej: niesamowicie atrakcyjna izolacja w czasie zimy, idealne ochładzanie w słonecznych miesiącach, wyciszanie hałasów, „oddychanie” zapobiegające koncentrowaniu się oparów lub wilgoci, korzystna cena, wydajność, efektywność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty oraz atesty.

Mocne strony pianki zamkniętokomórkowej: niesłychanie wysoka oporność na niesprzyjające warunki pogodowe, nieistnienie mostków termicznych (świetna nieprzenikliwość), budulec niewrażliwy na wpływ ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający budowli, niewielki wskaźnik przewodzenia ciepła, funkcjonalna termoizolacja, wysoka hydroizolacja.

Pianka PUR – sprawdzi się w obszarze, gdzie pozostałe metody nie staną na wysokości zadania

Połacie dachowe, jakie posiadają zagmatwane profile, niesamowicie ciężko jest zabezpieczać konwencjonalnymi metodami. Prezentują się one z pewnością uroczo, jednakże dla ekipy budowlanej stanowią olbrzymie wyzwanie. Jeżeli planujemy uszczelnienie poddasza, trzeba w zastępstwie wełny mineralnej, zdecydować się rzeczywiście na piankę PUR (bezwzględnie z otwartymi komórkami). To niezmiernie atrakcyjna strategia uszczelniania i izolacji obszarów o asymetrycznych kształtach, czyli z klinami w miejscach łączeń krokwi. Dach należy bezwzględnie z wyprzedzeniem zregenerować, żeby izolowanie pianką posiadało jakikolwiek sens. Piankę powinniśmy nanosić wprost na blachę bądź dachówkę. Część metalowa w ogóle nie może mieć rdzy, zaś wszelakie dachówki muszą być nienaruszone. Zrealizowanie zabezpieczenia pianką PUR jest o wiele krótsze aniżeli w przypadku innych artykułów, m in. wełny mineralnej. W ogóle nie musimy obawiać się też przyspieszonej degradacji, kurzenia, emitowania oparów oraz niesłychanie wolnego schnięcia. Mamy gwarancję, iż izolacja będzie funkcjonalna przez mnóstwo lat, zaś my zaoszczędzimy na ocieplaniu domu.

Na co musimy zwrócić uwagę? Każda firma, jaka robi uszczelnianie pianką PUR musi w obszarze dokonywania usługi mieć wszelkie obligatoryjne dokumenty, np. stosowne zaznaczenie towaru albo kartę techniczną wyrobu. Pracownicy muszą mieć założoną odzież ochronną chroniącą w szczególności drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Oprócz tego muszą mieć badania u specjalisty (i badania pozwalające na działanie na wysokości – jeżeli jest to nieodzowne) i zaświadczenie po przebytym kursie z reguł bezpiecznej pracy.

Jeśli chcesz wiedzieć dużo więcej o piance izolacyjnej, kliknij w ów link – ocieplenie poddasza Włocławek

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.
Ok